Skip to main content

Jak wybrać idealny welon?

Tradycja zakładania welonu w dniu ślubu zrodziła się w starożytnym Rzymie. Jednak wtedy nie pełnił on ozdobnej funkcji, a chronił pannę młodą przed złymi duchami. W dzisiejszych czasach welon jest dodatkiem do sukni ślubnej i dopełnia stylizację młodej małżonki. Natomiast nie wszystkie panie decydują się na jego założenie. Zmieniła się też długość welonów, ponieważ większość modeli jest znacznie krótsza niż te używane w starożytności.

Jaki welon wybrać?

Jeśli zdecydowałaś się, że w dniu ślubu założysz welon, to z pewnością w Twojej głowie zrodziło się pytanie: jaki ma być welon, aby pasował do sukni?

Jest co najmniej kilka rodzajów welonów. Najpopularniejszy podział obowiązuje ze względu na długość. Wyróżniamy:

  • welon do ramion
  • welon do linii talii
  • welon do walca
  • welon do ziemi
  • welon kościelny
  • welon katedralny
  • welon royal

Najkrótsze welony powinny wybierać kobiety filigranowe, których suknie ślubne są proste i eleganckie. Welonów do ramion muszą unikać panie o szerokich ramionach i te z bogato zdobionymi sukniami. Najpopularniejszy i uniwersalny jest welon do linii talii. Mogą się na niego zdecydować zarówno kobiety, które postawiły na suknię typu syrenka, princeskę czy model w kształcie litery A.

Długie welony wyglądają efektownie, ale znacznie krępują ruchy. Pasują do sukni z trenem i muszą być o 15 cm dłuższe, ale ładnie prezentują się na dużych przestrzeniach, czyli na przykład w katedrze. W małym kościele może być zdecydowanie za mało miejsca, aby dobrze wyeksponować długi welon. 

Welon z ozdobami czy bez?

Oprócz długości welonu ważne są również jego zdobienia. Jeśli Twoja suknia ślubna jest skromna, to welon ozdobiony koronką, albo koralikami może być świetnym pomysłem, który ożywi stylizację i nada jej wdzięku. Jednak z ozdobami nie powinno się przesadzać, dlatego panie, których suknie już są ozdobione powinny wybrać prosty welon bez dodatków.

Jaki kolor welonu wybrać?

Kolor welonu bezwzględnie musi pasować do sukni ślubnej. Nie można dobrać do śnieżnobiałej stylizacji brzoskwiniowego welonu. Ważną wskazówką dla wszystkich panien młodych powinno być stanowisko ekspertów, które jasno określa, że welon może być o jeden odcień jaśniejszy od sukni. Natomiast absolutnie należy unikać ciemniejszych niż suknia dodatków.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Artykuł ten jest świetnym przewodnikiem dla par marzących o niezapomnianym ślubie nad morzem. Jako osoba ...
Wybór sukni ślubnej spędza mi sen z powiek... Tyle fasonów, tyle materiałów, a trzeba zdecydować ...
Taki wybór salonów, że trudno było zdecydować się na jeden! Za Waszymi poleceniami poszła do ...
Bardzo się cieszę, że znalazłam ten artykuł przed wyborem mojej sukni ślubnej. Świetne wskazówki dotyczące ...
Jestem świeżo upieczoną narzeczoną i oglądam się z moim wybrankiem za złotymi obrączkami. Ten artykuł ...

Masz pytanie? Napisz do nas!

Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wątpliwości. Jeśli czegoś ważnego się tu dowiecie, podajcie te informacje dalej. Czekamy również na Wasze propozycje zmian. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniejszą dla siebie metodę kontaktu.